29 دی 1398

درد آپاندیس، علائم آپاندیسیت و عمل جراحی آپاندیس

دسته بندی: بیماری های گوارشی نویسنده: ایران درمان بازدید: 284
درد آپاندیس، علائم آپاندیسیت و عمل جراحی آپاندیس

 آپاندیسیت یعنی تورم آپاندیس. آپاندیسیت می تواند مزمن و یا ناگهانی باشد. آپاندیسیت رایج ترین وضعیت پزشکی اورژانس در ایالات متحده است. سالانه بیش از 250.000 عمل جراحی آپاندیس در این کشور انجام می شود.

آپاندیسیت بیشتر در سنین بین 10 تا 30 بروز می یابد و در مردان رایج تر از زنان است. بی توجهی به درمان آپاندیسیت می تواند موجب مرگ فرد مبتلا شود.

آناتومی آپاندیس

آپاندیس برآمدگی کوچک و انگشت مانندی در روده بزرگ است. آپاندیس در یک چهارم پایین و سمت راست ناحیه شکمی واقع شده است. دلیل وجود آن در بدن مشخص نیست.

چه عاملی موجب بروز آپاندیسیت می شود؟

دانشمندان معتقدند این عارضه به دلیل نوعی انسداد در آپاندیس ایجاد می شود. این انسداد ممکن است نسبی و یا کامل باشد. انسداد کامل آپاندیس همان اتفاقی است که موجب مراجعه اورژانسی بیمار به بیمارستان و نیاز به جراحی می شود. انسداد اغلب به علت انباشت مدفوع ایجاد می شود. اما ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد:

 • بزرگ شدن فولیکول های لنفاوی
 • کرم
 • ضربه
 • تومور

زمانی که آپاندیس مسدود می شود، امکان تکثیر باکتری در آن ایجاد شده و این امر موجب ایجاد عفونت می شود. فشاری که در اثر این عفونت ایجاد می شود دردآور است. این عارضه می تواند موجب فشردگی رگ های خونی آن ناحیه هم بشود. عدم وجود جریان خون در آپاندیس می تواند باعث ایجاد قانقاریا بشود.

اگر آپاندیس پاره شود، مدفوع به شکم وارد می شود و این وضعیتی اورژانسی ایجاد می کند. پریتونیت یکی از پیامدهای احتمالی پارگی آپاندیس خواهد بود. پریتونیت تورم بافتی است که دیواره شکمی را می پوشاند. در نتیجه پارگی آپاندیس، سایر ارگان ها هم متورم خواهند شد. از جمله ارگان هایی که تحت تأثیر پارگی آپاندیس قرار خواهند گرفت می توان به سکوم، مثانه و کولون سیگموئید اشاره کرد.

در صورتی که آپاندیس بجای پارگی و ترکیدگی، فقط نشت داشته باشد، به آبسه چرکی خواهد انجامید. این اتفاق باعث می شود عفونت در ناحیه کوچکی محدود شود. با این حال ورم چرکی هم می تواند بسیار خطرناک باشد.

آپاندیسیت چه علائمی دارد؟

از جمله علائم آپاندیسیت می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • درد در ناحیه پایین و سمت راست شکم
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • یبوست
 • ناتوانی در دفع گاز
 • تورم شکم
 • تب خفیف
 • احساس اینکه بعد از اجابت مزاح حس بهتری خواهید داشت

آپاندیسیت با دردهای شکمی ملایم آغاز می شود. معمولاً با گذشت زمان شدیدتر، یکنواخت و ثابت می شود. ممکن است بیمار الزاماً در عادت های روده ای خود تغییری احساس نکند. با این حال ممکن است گاهی آپاندیسیت موجب ایجاد تغییراتی در دفع ادرار شود.

در صورتی که در قسمت راست شکم خود احساس درد می کنید و هر کدام از علائم مذکور را دارید بهترین کار مراجعه به پزشک است.

آپاندیسیت می تواند به طور ناگهانی به یک فوریت پزشکی تبدیل شود. در 24 ساعت اولیه بروز علائم، پارگی به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، می توان گفت 80% از افرادی که برای مدت 48 ساعت علائم آپاندیسیت را مشاهده می کنند ، به ترکیدگی آپاندیس دچار می شوند.

سوراخ شدن آپاندیس می تواند به مرگ بیمار منجر شود. خطر مرگ در اثر پارگی و نشت آپاندیس در بزرگسالان و سالمندان بیشتر است.

آپاندیسیت چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینه آپاندیسیت بررسی یک چهارم پایینی و سمت راست شکم بیمار را شامل می شود. در صورتی که فرد باردار باشد، درد شدیدتر خواهد بود. در صورتی که آپاندیسیت پاره شده باشد، شکم بیمار سفت و متورم می شود.

در صورت تورم و سفتی شکم باید فوراً به پزشک مراجعه کرد. علاوه بر معاینه، تست های مختلفی برای بررسی آپاندیسیت موجود است.

آزمایش ادرار می تواند مشخص کند که درد احیاناً به عفونت مجاری ادرار و یا سنگ کلیه مربوط نیست.

بررسی های لگنی هم می تواند در مورد بیماران مؤنث مشخص کند که درد بیمار ناشی از مشکلات دستگاه تناسلی وی نیست. درد می تواند به عفونت های لگنی هم مربوط باشد.

آزمایش های بارداری هم می تواند احتمال بارداری خارج از رحم را بررسی نماید.

تصویربرداری شکمی می تواند وجود ورم های چرکی و یا عوارض دیگر را مشخص کند. تصویربرداری شکمی می تواند از طریق اشعه ایکس، سونوگرافی و یا سی تی اسکن انجام شود.

تصویر برداری از قفسه سینه به وسیله اشعه ایکس هم می تواند وضعیت بیمار را در مورد التهاب  لوب پایین و سمت راست ریه بررسی کند.

آپاندیسیت چگونه درمان می شود؟

برای درمان آپاندیسیت روش های متعددی وجود دارد.

در موارد نادری ممکن است آپاندیسیت بدون انجام عمل جراحی بهبود یابد. و درمان تنها با استفاده از آنتی بیوتیک ها و رژیم غذایی مملو از مایعات انجام شود.

با این حال در اکثر موارد، جراحی الزامی است. اما جزئیات عمل جراحی به جزئیات وضعیت بیمار بستگی خواهد داشت.

در صورتی که در آپاندیس سوراخی ایجاد شده اما هنوز به پارگی نینجامیده باشد، بیمار ابتدا تحت درمان به وسیله آنتی بیوتیک قرار خواهد گرفت. سپس نشت این سوراخ به وسیله لوله ظریفی که از روی پوست به بدن وارد می شود تخلیه و خشک می گردد. در مرحله بعد پس از درمان عفونت، آپاندیس طی انجام عمل جراحی خارج خواهد شد. این فرآیند را می توان طی یک عمل جراحی و یا لاپراسکوپی انجام داد. لاپراسکوپی حالت تهاجمی کمتری دارد و زمان لازم برای بهبود کوتاهتر است. با اینحال در صورتی که فرد به ورم چرکی و یا پارگی آپاندیس دچار شده باشد، جراحی باز الزامی خواهد بود.

آیا می توان از ابتلا به آپاندیسیت جلوگیری کرد؟

خیر. نمی توان از ابتلا به آپاندیسیت پرهیز کرد. بااین حال آپاندیسیت درافرادی که رژیم غذایی مملو از فیبر دارند، یعنی رژیمی که حاوی مقادیر زیاد میوه ها و سبزیجات تازه است، شیوع کمتری دارد. 

آتیه غرب

مقالات مرتبط

چه عواملی باعث ورم معده میشوند؟ ورم معده به حالتی گفته میشود که ناحیه معده بزرگتر از حد طبیعی میشود. گاهی اوقات به این وضعیت باد کردن معده و یا ورم معده نیز...
روده بخش اعظم دستگاه گوارش را تشکیل میدهد. بیشتر فرایند گوارش در روده کوچک اتفاق می افتد در حالی که روده بزرگ آب را جذب و مواد زاید را دفع میکند. التهاب روده ها...
ایران هرنی