29 دی 1398

نکاتی در مورد انتخاب عینک آفتابی

دسته بندی: چشم و بیماری های آن نویسنده: ایران درمان بازدید: 413
نکاتی در مورد انتخاب عینک آفتابی

قبل از این که اقدام به خرید عینک کنید، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

اشعه فرابنفش(UV):

اشعه فرابنفش می تواند تأثیرات بدی بر روی چشم داشته باشد؛ برای مثال موجب ایجاد آب مروارید شود، یا به قرنیه و عدسی چشم آسیب وارد کند. خوشبختانه 99% از اشعه های فرابنفش به زمین نمی رسد اما همین 1% باقی مانده هم می تواند واقعاً نگران کننده باشد. یک عینک خوب باید دست کم 98% از اشعه فرابنفش را بگیرد.

دو قطبی بودن (پولاریزه):

بر خلاف آن چه عموماً تصور می شود نور در یک مسیر مستقیم حرکت نمی کند، بلکه از یک سطح به سطح دیگر بازتاب می یابد. و همین بازتاب چشم را بسیار آزار می دهد. لنزهای پولاریزه فقط به نورهایی که اشعه عمودی دارند اجازه عبور می دهند، بنابراین با ممانعت از ورود اشعه های افقی درخشش اشیایی مثل شیشه، آب، سطوح صیغلی و ... را کاهش می دهند.

رنگ عینک :

ابتدا باید بدانید که رنگ شیشه یا لنز عینک هیچ ارتباطی با خاصیت پولاریزه بودن آن ندارد، بلکه می تواند در تشخیص عمق و فاصله، وضوح و حتی درخشش اشیاء تأثیر داشته باشد.

خاکستری: لنز بیشتر عینک های آفتابی خاکستری است (یا همان دودی). این اتفاقی نیست. خاکستری رنگی خنثی است. رنگ را تغییر نمی دهد و بر کنتراست تأثیری نمی گذارد. عکاسان حرفه ای هم برای کاهش میزان نوری که وارد لنز دوربین می شود از فیلترهای خاکستری استفاده می کنند.

قرمز: قرمز و تمام طیف های آن بر کنتراست تأثیر می گذارد، یعنی در واقع کنتراست را بیشتر می کند. به علاوه رنگ های دیگر را نیز تغییر می دهد.

قهوه ای و سبز: لنزهای قهوه ای و سبز قدرت تشخیص عمقو کنتراست و شفافیت را افزایش می دهند، اما درخشش اشیا را کاهش می دهند.

زرد و نارنجی: این لنزها هم قدرت تشخیص عمق و هم کنتراست را افزایش می دهند.

فرام عینک:

در مورد فرام عینک باید به موارد بسیاری توجه کرد از جمله وزن، دوام و طراحی. از آنجائی که معمولاً ساعت های طولانی قرار است عینک را روی چشمتان بگذارید، بهتر است عینکی را انتخاب کنید که وزن کمی داشته باشد. نایلون جنسی است که هم بسیار سبک است و هم بسیار مقاوم، پس می تواند گزینه خوبی به شمار آید.

باید این نکته را در نظر داشت که هر چقدر فرام عینک بزرگتر باشد بهتر است، زیرا می تواند از ورود نور بیشتری به چشم ممانعت کند. بنابراین سعی کنید عینکی را انتخاب کنید که هم لنز و هم فرام بزرگی داشته باشد.

آتیه غرب

مقالات مرتبط

تست دید رنگی که به عنوان تست ایشیهارا  نیز شناخته میشود، توانایی شما در تمییز دادن بین رنگها را بررسی و اندازه گیری مینماید. در صورتی که این تست را با موفق...
تقریباً از هر 12 مرد یک نفر (یعنی 8%) و از هر 200 زن یک نفر  به کوررنگی یا CVD مبتلاست. یعنی برای مثال در انگلستان 2.7 میلیون نفر به کوررنگی مبتلا هستند (ت...
ایران هرنی