28 دی 1398

خواص انار

دسته بندی: تغذیه، سلامت و رژیم درمانی نویسنده: ایران درمان بازدید: 1777
خواص انار

میوه انار معمولا مدور است و 10 تا 12 سانتیمتر قطر دارد. پوست انار قرمز رنگ بوده و دانه ها در داخل آن در پوسته زرد رنگی پوشیده شده اند. دانه های انار خوراکی هستند. انار زمانی از درخت چیده میشود که کاملا رسیده باشد بنابراین انارهایی که به فروش میرسند آماده مصرف هستند. هنگام انتخاب انار به یاد داشته باشید که هر چه میوه سنگینتر باشد، احتمالا آبدارتر است. انار سرشار از انواع مواد مغذی می باشد.

ویتامینهای موجود در انار

انار سرشار از ویتامین C و K است به صورتی که یک انار خام متوسط حاوی 48 درصد ویتامین C توصیه شده روزانه و 58 درصد ویتامین K توصیه شده روزانه می باشد. علاوه بر این، یک انار خام 11 درصد از ویتامین B6  و 8 درصد از ویتامین E توصیه شده روزانه را تامین میکند. ویتامینهای دیگر موجود در انار عبارتند از 27 درصد فولات توصیه شده روزانه، 13 درصد تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، کولین و اسید پانتوتنیک توصیه شده روزانه.

مواد معدنی موجود در انار

مواد معدنی مهمی در انار وجود دارد. بیشترین ماده معدنی انار مس است به صورتی که یک انار خام حاوی 22 درصد مس توصیه شده روزانه می باشد. همچنین انار 19 درصد پتاسیم، 17 درصد منگنز و 10 درصد فسفر از مقدار توصیه شده روزانه را تامین مینماید. انار مقادیر کمتری آهن، کلسیم، منیزیم، روی و سلنیوم نیز دارد.

مواد فتوشیمیایی موجود در انار

مواد فتوشیمیایی به مواد ریز مغذی موجود در گیاهان گفته میشود. طبق گزارش انجمن قلب امریکا اطلاعات زیادی درباره این مواد وجود ندارد اما اعتقاد بر این است که این مواد با جلوگیری از لخته شدن خون در رگها، سلامت دستگاه قلب و عروق را افزایش میدهند. محتوای فتو شیمیایی میوه ها و سبزیجات اولین دلیل توصیه انجمن قلب امریکا به مصرف این مواد غذایی است.

میوه انار انواع گوناگونی از ریز مواد مغذی را دارا است. از جمله این مواد میتوان به انتوسیانین، سیانیدین، اسید الاجیک، الاجیتانین، پلارگونیدین، پونیکالاگین و پونیکالین اشاره کرد.

آب انار حاوی بیشترین مقدار الاجیتانین نسبت به هر آبمیوه دیگری می باشد. این ماده دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و طبق گزارش موسسه ملی سلامت امریکا، در مقابله با سرطان پروستات کارایی دارد.

سایر مواد مغذی موجود در انار

مواد مغذی باارزش دیگر انار عبارتند از فیبر که 45 درصد از مقدار فیبر توصیه شده روزانه فیبر را تامین مینماید. همچنین پروتئین انار 9 درصد از مقدار پروتئین توصیه شده روزانه را تامین مینماید. انار حاوی کربوهیدراتها، چربیهای اشباع نشده تک پیوندی و چند پیوندی و نیز 223 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 نیز میباشد که بر ارزش غذایی این میوه افزوده است. 

آتیه غرب

مقالات مرتبط

پروتئین به کاهش وزن اضافی کمک کرده و شما را مدت زیادی سیر نگه میدارد. مصرف مقدار مناسب پروتئین و انتخاب نوع درست آن برای سلامتی اهمیت زیادی دارد غذاهای دریای...
استویا و زایلیتول اگر چه هر دو در طبیعت به صورت طبیعی وجود دارند اما شیرین کننده مصنوعی به حساب می آیند. از آنجایی که هیچ یک حاوی قند واقعی نیستند جایگزین مفیدی...