28 دی 1398

درمانهای خانگی برای تهوع و استفراغ در کودکان

دسته بندی: بیماری های کودکان نویسنده: ایران درمان بازدید: 1938
درمانهای خانگی برای تهوع و استفراغ در کودکان

چرا حالت تهوع و استفراغ اتفاق می افتد؟
خوشبختانه استفراغ و حالت تهوع در کودکان معمولا ضرری ندارد و به سرعت برطرف میشود. ویروسهای معده و گاهی اوقات مسمومیت غذایی از دلایل شایع تهوع و استفراغ هستند. در صورتی که کودک شما کمتر از 12 هفته سن دارد و بیمار شده یا نگران حال او هستید به پزشک مراجعه کنید.

علائم بی آبی و خشکی بدن

یکی از بهترین اقداماتی که میتوانید در این شرایط انجام دهید، نظارت بر آب بدن است. کودکان سریعتر از بزرگسالان دچار بی آبی میشوند. مراقب علائم زیر که نشانگر خشکی بدن در کودکان هستند، باشید:

 • خستگی یا بد خلقی
 • خشکی دهان
 • ریزش کم اشک هنگام گریه
 • سردی پوست
 • چشمان فرو رفته
 • کم شدن دفعات ادرار
 • دفع چندان نه زیاد هنگام توالت رفتن
 • تیره تر شدن رنگ ادرار

درمان بی آبی بدن

برای پیشگیری از خشکی بدن و یا رفع آن، به کودک نوشیدنی بدهید. حتی اگر استفراغ ادامه دارد باز هم بدن کودک میتواند مقداری از نوشیدنی که میبلعد را جذب کند. سعی کنید آب، نوشیدنیهای ورزشی یا او آر اِس (ORS) به او بدهید. پس از استفراغ با مقدار کم نوشیدنی شروع کنید و هر چند دقیقه چند قاشق غذا خوری به او مایعات بدهید. به مرور زمان میتوانید مقدار آن را بیشتر کنید. توجه داشته باشید حتما کودک مرتب دفع ادرار داشته باشد.

نوشابه های بدون گاز (flat)

بسیاری از افراد از نوشابه های بدون گاز لیمو و زنجبیل برای کمک به جبران کاهش مایعات بدن استفاده میکنند و بسیاری از پزشکان نیز این کار را توصیه میکنند. با این حال برخی از تحقیقات نشان میدهند که او آر اِس برای کودکان بهتر است. این نوشیدنی مقدار مناسبی نمک و قند برای جبران مواد از دست رفته دارد. به عنوان جایگزین این محلول، میتوان از ترکیب نوشیدنیهای انرژی زا با مقدار مساوی آب استفاده کرد.

رژیم غذایی مایعات

تا چند ساعت پس از استفراغ هیچ چیز به جز آب، او آر اس یا نوشیدنی ورزشی به کودک ندهید. هنگامی که از آخرین استفراغ کودک چند ساعت گذشت میتوانید رژیم غذایی مایعات شفاف را شروع کنید. در این زمان تنها مایعاتی به کودک بدهید که شفاف است و داخل آن دیده میشود چون این مواد بسیار راحت تر گوارش میشوند و از طرفی مواد مغذی مناسبی برای تامین انرژی به کودک میرسانند. از جمله این مواد غذایی میتوان به آب سیب، آب کرنبری و آب گوشت اشاره کرد. یخمک و از این قبیل خوراکیها را نیز میتوانید استفاده کنید.

داروها

استفراغ در کودکان معمولا ظرف مدت کوتاهی برطرف میشود. بهتر است منتظر بمانید تا این وضعیت خود بهبود یابد. داروهای بدون نسخه استفراغ، برای کودکان توصیه نمیشود. این داروها در موارد ویروسی کمکی نمیکنند در حالی که در مورد استفراغ کودکان معمولا عامل ویروسی مطرح است. برای کودک مایعات بهتر از دارو است. اما در موارد شدید استفراغ پزشک ممکن است دارویی برای بهبود وضعیت تجویز نماید.

درمان خانگی: زنجبیل

هزاران سال است که از زنجبیل برای کاهش درد و مشکلات معده استفاده میشود. محققان معتقدند مواد شیمیایی موجود در زنجبیل در معده و روده و نیز مغز و دستگاه عصبی تاثیر گذاشته و تهوع را کنترل میکند. اگر چه ثابت نشده است که تهوع و استفراغ در کودکان نیز به این روش برطرف میشود اما ارزش امتحان دارد. زنجبیل برای کودکان بالای 2 سال بی خطر است. از پزشک درباره نحوه مصرف آن میتوانید سوال کنید.

طب فشاری (Acupressure)

این تکنیک در برخی موارد تهوع مفید است. در طب فشاری بر یک بخش از بدن فشار وارد میشود تا تغییراتی در جای دیگر بدن ایجاد شود. این روش مشابه روش طب سوزنی چینی است. برای امتحان این تکنیک در رفع تهوع کودک، انگشت میانه و اشاره خود را بر روی شیلر بین دو تاندون بزرگ داخل مچ دست که از کف دست شروع میشود، فشار بدهید

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در هر یک از موارد زیر باید به پزشک مراجعه نمایید:

 • کودک زیر دوازده هفته سن دارد و بیش از یک بار استفراغ کرده است. 
 • علائم بی آبی در کودک مشاهده میشود یا به مسمومیت شک دارید. 
 • کودک به نظر میرسد گیج است و یا تب بالا ، سردرد، تحریکات پوستی، سفتی گردن یا دل درد را تجربه میکند.
 • در استفراغ کودک خون یا صفرا مشاهده کرده اید یا فکر میکنید ممکن است اپاندیسیت داشته باشد.
 • بیدار کردن کودک سخت است، کودک بیمار به نظر میرسد، بیش از 8 ساعت استفراغ داشته است یا در به دلیلی نگران وضعیت او هستید.

این علائم ممکن است نشانه وضعیتی جدی باشند و باید کودک را به پزشک نشان دهید.

 

آتیه غرب

مقالات مرتبط

چاقی در کودکی به طرق مختلف تاثیر مخربی بر بدن میگذارد. عوارض چاقی در کودکان به صورت زیر است: فشار خون بالا و کلسترول بالا- فشار خون و کلسترول بالا دو عامل...
22 اردیبهشت 1399
بیماری‌های کودکان به عنوان یک مسئله پزشکی مهم در دنیای امروز توجه بسیاری از پزشکان، پژوهشگران، و والدین را به خود جلب کرده است. این مقاله به بررسی علل، علا...
27 شهریور 1402