27 دی 1398

انواع بیماریهای التهابی پستان

دسته بندی: زنان و زایمان نویسنده: ایران درمان بازدید: 1398
انواع بیماریهای التهابی پستان

در مورد انواع بیماریهای التهابی پستان چه میدانید؟  

پستان حاوی شماری از انواع بافتها و سلولها است که مجاری شیر، لبولها (غدد شیر) و نوک پستان را تشکیل میدهند که همه به شیردهی کمک میکنند. پستان حاوی سلولهای چربی، رگهای خونی، بافت همبند و گره لنفاوی نیز می باشد که از ساختار پستان و عملکرد آن پشتیبانی میکنند. التهاب بافت پستان میتواند بر هر یک از این انواع بافتها تاثیر گذاشته و منجر به تورم و درد پستان شود. التهاب پستان میتواند نشانه بیماری جدی باشد که نیازمند توجه پزشکی است.

ماستیت شیردهی (Lactational Mastitis)

ماستیت شیردهی نوعی التهاب پستان در خانمهایی است که در دوران شیردهی قرار دارند.  طبق گزارش بیمارستان Presbyterian نیویورک، این وضعیت شایعترین نوع عفونت و التهاب پستان است. ماستیت شیردهی به علت عفونت باکتریایی بافت پستان ایجاد میشود که منجر به التهاب بافت و احتمالا ابسه میشود. ماستیت شیردهی به این دلیل ایجاد میشود که شیردهی بر پوست نوک پستان فشار وارد میکند و منجر به ترک خوردگی این بخش از پوست میشود. هنگامی که کودک شروع به تغذیه از شیر مادر میکند، باکتریهای دهان او میتوانند از طریق این ترکها و شکافهای پوست نوک پستان وارد پستان مادر شده و عفونت ایجاد کنند.

زنانی که ماستیت شیردهی دارند پستانشان ملتهب، قرمز و دردناک میشود. ماستیت شیردهی با آنتی بیوتیکها که برای درمان عفونت استفاده میشوند و مسکنهای ضد درد برای آرام کردن علائم التهاب، درمان میشود. در صورتی که این وضعیت بدون درمان رها شود ممکن است به تشکیل ابسه منجر شود که یک اختلال جدی نیازمند درمان می باشد.

اتساع مجرای پستان (Mammary Duct Ectasia)

اتساع مجرای پستان که ماستیت پری داکتال نیز خوانده میشود، بیماری التهابی دیگری است که از عفونت بافت پستان نشات میگیرد. دانشکده پزشکی استنفورد گزارش میکند که اتساع مجرای پستان با التهاب مجرای پستان مشخص میشود. مجاری (داکت) پستان لوله هایی هستند که غدد شیر را که مسئول تولید شیر هستند به نوک پستان متصل میکنند. در اتساع مجرای پستان این مجاری بزرگ میشوند و با پروتئین، کلسترول، کلسیم و باکتریها مسدود میگردند. این امر منجر به التهاب در اطراف مجرای مسدود شده میشود که باعث درد و التهاب پستان و نیز ترشحات خونی از نوک پستان میشود. در صورتی که این وضعیت درمان نشود التهاب ممکن است به ابسه تبدیل شود. پزشک برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز کرده و از مسکن ضد درد برای آرام کردن ناراحتی و درد استفاده میکند.

سرطان التهابی پستان  

بیماری التهابی دیگر پستان سرطان التهابی پستان یا آی بی سی است. این وضعیت نوع بسیار تهاجمی سرطان پستان است که دو درصد از تشخیص سرطان پستان و هفت درصد از مرگهای مربوط به سرطان پستان به آن مربوط است. بیماری التهابی پستان به سهولت به بافتهای مجاور حمله کرده و در عملکرد لنفها اختلال ایجاد میکند. تقریبا همه موارد بیماری التهابی پستان شامل درگیری گره لنفاوی بوده و 33 درصد از موارد بیماری التهابی پستان به بخشهای دیگر بدن متاستاز میدهند.

معمولا پزشکان این وضعیت را با شیمی درمانی که سلولهای سرطانی موجود در پستان و سرتاسر بدن را هدف قرار میدهد، درمان میکنند. زنان مبتلا به سرطان التهابی پستان ممکن است جراحی برداشتن پستان و نیز پرتو درمانی برای هدف قرار دادن سلولهای سرطانی را پشت سر بگذارند. دانشکده پزشکی شاندز فلوریدا گزارش میکند میزان بقای 5 ساله این سرطان بین 25 تا 50 درصد می باشد. 

آتیه غرب

مقالات مرتبط

امروزه اضافه وزن به یکی از عدیده مشکلات سلامتی تبدیل شده است. به گونه ای که حدود بیست سال پیش تنها یک سوم از افراد اضافه وزن داشتند ولی متأسفانه طبق مطالعات صور...
یائسگی چیست؟ یائسگی پایان همیشگی دوران قاعدگی است. یائسگی بیماری نیست اما میتواند تاثیر زیادی بر سلامتی زنان بگذارد. اگر چه یائسگی میتواند تحول جسمانی قابل ت...